2003-2010 Geçersiz Sertifikalar İçin Yapılması Gerekenler

2003-2010 arasında alınan işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanların dikkatine

Değerli işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hemşireleri

2003-2010 tarihleri arasında alınan işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi Sertifikaları geçersiz sayılmıştı.

30.06.2012 tarihinde yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Geçici 5. Maddesi’nde, 2003-2010 tarihleri arasında işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi Sertifikası alanların 29 Haziran 2013 tarihine kadar T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne (İnönü Bulv. No: 42 Emek/Ankara, Tel: 0312 2966162) başvurmaları halinde (başvuru için istenen evraklar ve dilekçe örneği aşağıdaki ekte yer almaktadır) yenisi ile değiştirilerek geçerli hale getirileceği hükmü yer almaktadır.

Sertifikanızın geçerlilik işlemi tamamlandığında işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlı olarak görev yapabilmek için sertifikanızı ilk aldığınız tarih esas alınarak ve bu tarih itibari ile beş yıldan fazla bir süre geçmiş ise 30 saatlik Yenileme Eğitimi Programına katılmanız gerekmekte ve bu eğitimin her beş yılda bir tekrarlanması gerekmektedir. Bu eğitim için belirlenmiş herhangi bir son tarih bulunmamaktadır. Yenileme Eğitimi Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları tarafından verilmektedir.

Kaynak: http://www.casgem.gov.tr/YaziDetay.aspx?YaziID=783

 

GEÇERSİZ SAYILAN BELGE VEYA SERTİFİKALARINI GEÇERLİ HALE

GETİRMESİ GEREKENLERİN DİKKATİNE

 

6331. SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNUN GEÇİCİ 5. MADDESİ –

 

(1) Bu Kanunun yayımı tarihinden önce Bakanlıkça verilen işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanlar, mevcut belge veya sertifikalarını bu Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde Bakanlıkça düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu Kanunla verilen bütün hak ve yetkileri kullanabilirler. Aynı tarihten önce eğitim kurumlarınca verilen işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayanlardan eğitimleri geçersiz sayılanlar ilgili mevzuata göre sınava girmeye hak kazanırlar. Hak sahipliğinin tespitinde Bakanlık kayıtları esas alınır.

 

(2) Bu Kanunun yayımı tarihinden önce haklarında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan eğitim kurumu ve ortak sağlık ve güvenlik birimlerine uygulanan ihtar puanları, kayıtlarda yer alan haliyle yeni yapılacak düzenlemeye aktarılır.

 

a) İSG Kanununun Geçici 5. maddesi gereğince belgelerini değiştirmek amacıyla Bakanlığa başvuru yapacak olanların başvurularında ibraz etmeleri gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 

Bakanlığa hitaben yazılan dilekçe* ve bu dilekçenin ekinde;

  • Eski sertifikanın aslı
  • Lisans diploması onaylı kopyası**
  • Nüfus cüzdanın onaylı kopyası**
  • Belge ücretinin (gerek ÇASGEM, gerekse Genel MÜDÜRLÜK ve TTB’den Belge

alıp geçersiz sayılanlar) yatırıldığını gösteren dekont*** (300 TL + KDV = 354

TL)

 

* Matbu dilekçe örneği aşağıda yer almaktadır.

** Nüfus cüzdanın ve lisans diplomasının aslı ile birlikte örneğinin getirilmesi durumunda Bakanlık personelince onaylama işlemi yapılacaktır. Posta veya kargo yoluyla gönderilen başvurularda nüfus cüzdanı için; kayıtlı olduğu Muhtarlık, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü veya noter onayı, lisans diploması için ise mezun olduğu üniversite, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü veya noter onayı gerekmektedir.

*** Banka hesap no:

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Hesabı

Ziraat Bankası – Emek Şubesi

IBAN NO: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007

 

İSG Kanununun Geçici 5. Maddesi gereğince eski belgelerini yenileri ile değiştirenlerden,

yeni belgelerini kullanmak isteyenlerin dikkatine !!!

 

  • Gerek ÇASGEM, gerekse Genel Müdürlüğümüz ve TTB tarafından verilen belge ve sertifikalar verildiği tarih itibari ile geçerliliği tescil edilecektir.

Örnek: 2005 ÇASGEM eski sertifika no: aa105 —- geçerli duruma getirilen yeni sertifika tarihi 2005 İSGGM no: aa105 olacaktır. Böylece yenileme(vize) yaptırmak istenen belgenin tarihi olarak ilk verildiği tarih esas alınacaktır.

  • Belgesini yenileyen iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin, belgelerini kullanabilmeleri amacıyla; ilk belge tarihlerini dikkate alarak, bu tarihin üzerinden 5 yıl veya daha fazla süre geçmiş olması durumunda, bu kişilerin Bakanlıkça yetkilendirilmiş olan eğitim kurumlarından ilgili iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği için düzenlenen “yenileme eğitimi” programlarına katılmaları gerekmektedir.

 

  • Yenileme eğitimini tamamlayan iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin, belgelerine ilişkin vize işlemlerini de tamamlamaları gerekmekte olup, bu işlemler eğitime katıldıkları kurumlar tarafından takip edilecektir.

Dilekçe Örneği

 

 

 

 

 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun Geçici 5 inci maddesine göre mevcut (…) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı / işyeri hekimliği sertifikamın yenisi ile değiştirilmesini talep ediyorum.

 

Gereğini saygılarımla arz ederim.

 

Adı, soyadı

İmzası

 

 

 

 

EKLER:

1. Eski sertifikanın aslı

2. Lisans diploması onaylı örneği

3. Nüfus cüzdanın onaylı örneği

4. Belge ücretine ilişkin dekont

 

 

İletişim Bilgileri

 

Adres:……………………………………………………….

 

Mail Adresi:……………………………………………….

 

Tel No:……………………………………………………..

 

Fatura Bilgisi:…………………………………………….

 

Sayın:……………………………………………………….

Müşteri V.D. ve No:……………………………………

 

*** Banka hesap no:…………………………………

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Hesabı

 

Ziraat Bankası – Emek Şubesi

 

IBAN NO: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007

 

Sertifika Ücreti: 300 TL + KDV%18 = 354 TL

 

Sertifika Yenileme Ücreti: 300 TL + KDV%18 = 354 TL

 

Sertifika Vize Ücreti: 75 TL + KDV %18 = 88,5

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s