Yanlış Yönetilen Kanalizasyon Sistemi Öldürür!

Kanalizasyon sisteminin bakım ve onarımını, yeterli eğitimi almış uzman kişiler, gerekli önlemleri aldıktan sonra yapmalıdır. Kanalizasyon sistemi çalışma ortamı çok tehlikeli bir ortamdır. Gerekli eğitimleri almamış kişileri kanalizasyon sistemine sokulursa ölüm olur. Yanlış yönetilen kanalizasyon sisteminden dolayı bir ay içinde Kuşadası bölgesinde 10 kişi öldü .. „
Görsel
Evlerde, işyerlerinde ve sanayilerde oluşan atık sular kanalizasyon sistemine verilir. Atıksular kanalizasyon sistemleri ile atıksu arıtma tesislerine veya derin deniz deşarj sistemlerine taşınır.

Kanalizasyon sisteminde atıksular anaerobik (havasız) şartlarda biyokimyasal reaksiyona girerek metan gazı başta olmak üzere hidrojen sülfür ve merkaptanlar gazı oluşur.

Metan gazı patlayıcıdır. Ortamda metan gazı konsantrasyonu %5 ila %15 arasına ulaştığında patlayarak kanal sistemine ciddi zararlar verir. Ayrıca insanların ölümüne neden olur. Milas Güllük’te olduğu gibi.

Kanalizasyon sisteminde oluşan çok zehirli, zararlı ve ölümcül gazlar, hidrojen sülfür ve merkaptanlardır. Renksiz olan hidrojen sülfür geniş aralıkta zehirleme etkisine sahiptir. Özellikle sinir sistemi üzerinde çok etkilidir.Kanalizasyon sisteminde hidrojen sülfür içeren hava solunduğu zaman solunum sisteminin, gözlerin, akciğerin ve burnun tahribatına neden olur. Hidrojen sülfür kanın kimyasını bozar, oksijen taşınmasını bloke eder ve insanları zehirleyerek öldürür. Birkaç soluk almadan sonra bilinç kaybı olur ve kişi derhal boğularak ölür. Kuşadası’nda olduğu gibi.

Havadan ağır olan hidrojen sülfür gazı kanalizasyon sisteminde birikir. Kanalizasyon sisteminde biriken hidrojen sülfür gazı çürük yumurta kokusundadır ve çok korrozif özelliğe sahiptir. Kontrol altına alınmayan hidrojen sülfür, kanalizasyon sisteminin kısa süre içinde aşınmasına ve çökmesine neden olur. Menhol kontrolsüz şekilde açıldığı zaman kanalizasyon sisteminde biriken zehirli ve zararlı gazlar, aynen soda şişesi açıldığı gazların aniden serbest kalması gibi, aniden serbest hale geçer ve çevreye dağılır. 

Yüksek derecede alevlenme özelliğine sahip hidrojen sülfür gazı hava ile temaz ettiği zaman patlama özelliğine sahiptir. 

Bozulan veya tahrip olan kanalizasyon sisteminin bakım onarımı için öncelikle kanalizasyon sisteminde biriken zararlı ve zehirli gazların konsantrasyonu ölçülmeli ve daha sonra emilip deşarj edilmelidir. Aksi durumda kanalizasyon sisteminde oluşan metan gazı patlamalara ve zehirlenmelere neden olabilir. 

İkinci en önemli husus kanalizasyon sisteminin bakım ve onarımını, yeterli eğitimi almış uzman kişiler, gerekli önlemleri aldıktan sonra yapmalıdır. Kanalizasyon sistemi çalışma ortamı çok tehlikeli bir ortamdır. Gerekli eğitimleri almamış kişileri kanalizayon sistemine sokulursa ölüm olur. Yanlış yönetilen kanalizasyon sisteminden dolayı bir ay içinde Kuşadası bölgesinde 10 kişi öldü. 

Üçüncü olmazsa olmaz şart, metan/hidrojen sülfür gazlarını filtre eden maskeler takılmadan, iş elbiseleri giyilmeden ve oksijen tüpü kullanılmadan kanalizasyon sistemine inilmemelidir.

Kanalizasyon sistemindeki gazlar emilmeden ve hidrojen sülfürü/diğer zararlı gazları filtre edici maskeler takılmadan kanalizasyon sistemlerine girilmemelidir. Tüm su idareleri ve belediyeler bu kurallara uymalıdırlar.

Dördüncü önemli husus, bozulan/tahrip olan ve bakım/onarımı yapılacak kanalizasyon sistemi çevresinde gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır. Halkın bu tür yerlere girmesi önlenmelidir. Önlem alınmayan ve açıkta bırakılan kanalizasyon sistemlerinden dolayı her yıl onlarca kişi zehirlenerek ölmektedir.

Yerel yönetimler, kanalizasyon sistemini sürekli kontrol altında tutmalıdırlar. Belli aralıklarla bakım onarımını yapılmalıdırlar. Menholdeki kapak açılmadan önce hidrojen sülfür konsantrasyonu ölçülmelidir. 

Evsel atıksuların açık kanal veya derelere verildiği yerlerde özellikle yaz aylarında havadaki hidrojen sülfür (H2S) konsantrasyonu 0,0047 ppm’in üzerine çıkabilir. Eğer bu tür yerlerde çürük yumurta kokusu algılanıyorsa H2S konsantrasyonu 0,0047 ppm’in üzerinde demektir. İlgili yerel yönetimler H2S kirliliği önlemek için gerekli önlemleri almalıdırlar. Gerekli önlemler alınıncaya kadar H2S’ün halk sağlığı üzerine olumsuz etkisini gözlemek üzere ortamdaki H2S konsantrasyonu ölçülerek halka duyurulmalı ve alınması gereken önlemler bildirilmelidir.

Bodrum katlarında zaman zaman kanalizasyondan ileri gelen gaz sızıntıları olmaktadır. Bodrum katlarındaki bu tür hidrojen sülfür ve merkaptan gazlarının sızıntılarından dolayı dünyada onlarca insan ölmektedir. Belediyeler bu tür gaz sızıntısı şikayeti olan yerleri acil olarak izlemeli, gaz konsantrasyonunu ölçmeli ve olumsuzluğu ortadan derhal kaldırmalıdır. Gerekli önlemler alınıncaya kadar kişilerin evlere girmesi yasaklanmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s