İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖLÇÜMLERİ

İş Sağlığı Ve Güvenliği Ölçümleri

7331_16_23_5817025 Uluslararası ölçüm standardında, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yönetim Sistemleri kapsamında, ölçümler aşağıdaki gibidir:

TERMAL KONFOR ÖLÇÜMLERİ

  1. Sıcaklık Ölçümleri

HAVA SICAKLIĞI TAYİNİ

Cihaz Kapasitesi: 0 – 60 oC
Deney Metodu: İşletme içi metot SÇP 21

  • Bu metotla, 0 ile 60 °C aralığında olan hava kanallarında termal anemometreyle sıcaklık ölçümü yapılabilir.

Hava kanallarında sıcaklık ölçümü; klima santralleri, taze hava fanları ve egzoz fanlarında yapılır.

sicaklik

2.    Nem Ölçümleri

 

ORTAM NEM ÖLÇÜMÜ

Cihaz Kapasitesi: 0-100 %RH
Deney Metodu: İşletme İçi Metot SÇP 10

İşletme İçi Metotlara göre yapılan ortam sıcaklık ve nem ölçümleri sonucunda, ideal bir çalışma ortamı oluşturmak, çalışanların sağlık ve güvenliğini olumsuz etkilemesini önlemek üzere gerekli değerlendirmeler yapılabilir.

  • Fabrikalarda,
  • Ofislerde,
  • Depolarda,
  • Isıya ve/veya neme duyarlı elektrikli/elektronik veya mekanik ekipmanların bulunduğu ortamlarda, vb. mekânlarda ortam sıcaklık ölçümleri yapılmaktadır.

nem

 

3.   Hava Akım Hızı Ölçümleri

 

TERMAL ANEMOMETRE İLE HAVA KANALLARINDA HIZ TAYİNİ

Cihaz Kapasitesi: 0.2-20 m/s
Deney Metodu: ASTM D3464-96

ASTM D3464-96 standardında çok düşük hava hızı ölçümü için yapılan ölçümlerdir.

  • Menfezlerde,
  • Hava kanallarında,
  • Difüzörlerde

hava hızının hassas ölçümü gerçekleştirilir.

hava olcumleri

 

BACA GAZI EMİSYON ÖLÇÜMLERİ

ELEKTROKİMYASAL YÖNTEM İLE BACAGAZINDA O2, CO ve CO2 TAYİNİ, BACA GAZI SICAKLIĞI ÖLÇÜMÜ

Cihaz Kapasitesi: 20.95% O2 20000 ppm CO
Deney Metodu: İşletme İçi Metot SÇP 05

  • O2, CO ölçümleri ve CO2 tayini (TS ISO 12039)
  • Baca gazı sıcaklığı ölçümleri  (İşletme içi Metot SÇP.05)

TS ISO 12039 standardına ve İşletme İçi Metotlara uygun olarak yapılan Baca gazı ölçümleri ile hem bacadan atmosfere salınan gazların oranını hem de bu gazların sıcaklığını ölçmek mümkündür.
Karbondioksit, karbon monoksit ve oksijen yanma işlemlerinin sonucunda açığa çıkan gazlardır. Bu gazların derişimlerinin tayini, yanma işlemlerinin iyileştirilmesinde operatöre yardımcı olabilir. CO2 ve O2 tayini, diğer gazların belirlenen şartlara uygun hale getirilmesi için de gereklidir.

Endüstriyel tesislerde yapılan işlemlerde enerji kaynağı olarak yakıtlar kullanılmakta ve bunun sonucu olarak atmosfere belli miktarlarda atık gaz emisyonları atılmaktadır. Bu emisyonlarla birlikte baca gazından atmosfere bir sıcaklık çıkışı da olmaktadır.

Baca gazı sıcaklığını ve baca gazının kompozisyonunu belirlemeye yönelik uygulamalar kazan verimliliğinin belirlenmesinde en önemli parametrelerdir.  Dolayısı ile bacalarda yapılacak ölçümler, bu ölçümlerin metotları ve sonuçları oldukça önemlidir.

Baca gazında yapılacak ölçümler bacaya yönelik iyileştirme çalışmalarının ön koşuludur. Doğru ölçümlerde amacına uygun verimlilik artırıcı projeler uygulanabilir.

bacagazi

AYDINLATMA ÖLÇÜMÜ

AYDINLIK DÜZEYİ TAYİNİ

Cihaz Kapasitesi: 40-40000 lux
Deney Metodu: ISO 8995:2002 – 928-1-IPG-039:2009

ISO 8995:2002 – 928-1-IPG-039:2009 standartlarına uygun olarak yapılan ölçümlerimiz sayesinde, bir çalışma periyodu boyunca çalışanların güvenliği, rahatı ve iş verimliliği için ve iç ortamdaki çalışma alanları için aydınlatma gereksinimlerini belirtmektedir.

Aydınlatmanın kullanıcısı, esas itibariyle insanlardır. Sanayileşen dünya nüfusunun önemli bir bölümü hayatlarını ofislerde çalışarak geçirmektedirler. Aydınlatma, ofislerdeki temel enerji tüketicisi ve hizmet giderlerinin önemli bir parçasıdır. Ofis aydınlatmasının en önemli işlevi çalışanların gerekli ve yeterli ışık koşulları altında görmelerini sağlamak ve bu sayede islerini rahatlıkla ve güven içinde yapmalarını mümkün kılmaktır.

Diğer taraftan, enerjinin fiyatının artması ve insanların enerji konusunda bilinçlenmesi ile enerji-etkin aydınlatma sistemlerine gösterilen ilgi de yükselmektedir. Enerji etkin aydınlatma sistemlerine karsı artan bu eğilimde, kaliteli aydınlatmanın sağlanmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
Günümüzde gerek ekonomi, gerek verimlilik, gerekse kullanıcı konfor ve sağlığı açısından büyük önem kazanan aydınlatma koşulları açısından Aydınlık Seviyesi Ölçümleri büyük önem taşımaktadır.

aydinlik

TOPRAKLAMA ve PARATONER ÖLÇÜMELERİ

TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ

Elektrik tesislerinde, gerilim altında olmayan bütün iletken tesisat kısımlarının uygun iletkenlerle, toprak içindeki iletkenlerle irtibatlandırılmasına “topraklama” denilmektedir. Topraklama, bir izolasyon hatasının baş göstermesi halinde meydana gelecek olan adım ve dokunma gerilimlerinin insan hayatını tehlikeye sokacak mertebede olmasını önlemek veya bu tehlikeli gerilimleri tamamen ortadan kaldırmak için yapılır. Böylece bir taraftan insan hayatı emniyete alındığı gibi, diğer taraftan da işletme emniyeti şartları sağlanmış olur.

Bu nedenlerden dolayı, tesislerde hayati önem taşıyan topraklama tesisatının durumu kontrol edilmeli ve topraklama geçiş dirençleri periyodik olarak ölçülmelidir.

Topraklama tesisatı kontrolü ve topraklama geçiş dirençlerinin ölçüm sonuçları, ilgili özel şirketlere yada kamu kurumlarına verilmek üzere imzaya yetkili Elektrik Mühendislerimiz (SMM, Büro Tescil belgeleri rapor ekinde sunulmaktadır.) tarafından rapor halinde hazırlanmaktadır.

Ölçümlerde “ üç uçlu toprak geçiş direnç ölçümü yöntemi ” kullanılmaktadır. Ölçüm düzeneği prensip olarak aşağıdaki gibidir.

topraklama-olcumleri-duzenegi

İÇ ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMLERİ (El Tipi Ses Seviyesi Ölçme Cihazı İle)

SES ÖLÇÜMÜ 

Cihaz Kapasitesi: 0 – 200 dB
Deney Metodu: İşletme içi metot SÇP 22

Bu metotla, değişik ortamlardaki ses şiddetinin ölçümü yapılır. Ses şiddetinin ölçümü;

  • İnsan sağlığı,
  • Çalışma verimi,
  • Anons sistemlerinin etkinliği gibi bir takım faaliyetlerin işlerliğinin kontrolü açısından önemlidir.

ses

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s