İSG 2013 Aralik Sinavı İtiraz Edilebilecek Sorular Ve Cevaplar

quiz-semicolon1-1024x946

C Sınıfı İSG Uzmanlığı Sınavı A Kitapçığı

17. Soru:  TS 18001, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardına göre, yaralanmaya sağlığın bozulmasına veya ölüme sebeb olan olaya, TS18001 YÖNETMELİĞİNE göre olay denir. Cevap A , Kaza olarak verilmiştir. Sorunun cevabı Olay olmalıdır. Sorunun Cevap şıklarında olay yoktur.

61.soru: Sodyum, potasyum, mgnezyum, titanyum gibi reaktif (alkali) metal yangınlarını aşağıdakilerden hangisi söndürür? Sorusunun cevabı  B şıkkında Köpük olarak verilmiştir.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik

MADDE 3

Yangın türü:

4) D sınıfı yangınlar: Lityum, sodyum, potasyum, alüminyum ve magnezyum gibi yanabilen hafif ve aktif metaller ile radyoaktif maddeler gibi metaller yangınını,

MADDE 99- (1) Taşınabilir söndürme cihazlarının tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre;

ç) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru metal tozlu,

Buna göre :

C sınıfı A kitapçığındaki 61. Sorunun cevabı B değil C şıkkı olacak.

 

63. Soru:  B olarak verilmiş. Cevap Orta Tehlike, yani A  olmalıydı. Çünkü;

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK’e göre Ek-1/B Orta Tehlike Kullanım Alanları (Değişik: 10/8/2009-2009/15316 K.)göre Hastaneler, Okullar, Lokantalar, Konutlar Orta Tehlikel 1 ve Tiyatro Orta Tehlikeli 4 sınıflarında yer alır. Cevap Düşük tehlike denilmiş. Yanlış.

A Sınıfı İSG Uzmanlığı A Kitapçığı

 

85.soru:Maden İşleri Yönetmeliğine göre 10. Grizulu maden ocaklar; 10.17. Ateşleyici grizulu ocaklarda lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre yarıçapındaki bir alan içinde ve özellikle tavandaki boşluklar, çatlaklar ve oyuklarda grizu ölçümü yapar. Bu ölçmede % 1 veya daha yüksek oranda metan tespit edilirse lağımlar doldurulmaz.

Buna göre soruda cevapta olmayanları istiyor. Dolayısıyla cevap, ana nefeslik yollar ve nakliyat kuyu ağızları olmalıdır. Cevap I, III –A şıkkı olmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s